EVENTS CALENDAR

DEAL OF THE WEEK

NOTICEBOARD

Schools

Munster PP update March 2016

Lidl Munster LGFA  PPS Senior A Final 2016  

Colaiste Dun Iascaigh 4-05  Sc Mhuire Carrick on Suir. 4-16  @ 2pm
in Pilltown GAA Referee Mike Duffy POM Kelly Ann Doyle Sc Mhuire


Lidl Munster LGFA  PP Senior B 2016

A ;  Colaiste Na Sceilge  1 - 10 Colaiste Choilm 1-06  7th Jan Tralee Paul Hayes

B; Loreto Clonmel    5 - 17      St Flannans   1 - 02

C; St Mary’s Macroom  win   v    Pobalscoil Chorca Dhuibhne  

D;   Christ The King    1 - 07        John the Baptist    4 - 12  

Sen B SF; Cl na Sceilge 4 -01  Loreto Clonmel  0- 18  Mike Meade     

S F ;   St Mary’s Macroom   1 -05  John the Baptist 8-09    Mike Meade

Sen B Final;   John the Baptist 5-05  Loreto Clonmel 1-10 in Clonmel Commercials ref  Mike Duffy POM Anna Rose Kennedy JTB

 

Lidl Munster LGFA  PP  Senior C Cup QFs: 2015 - 16      

A;  Cashel CS      4 – 05   STN Doon  4 - 06           1st. Dec

B;  St Brigids Killarney   5 – 09  Carrigaline CS   5 - 10   Tim McCarthy                       C;  Mercy Heights         5 – 05    Ard Scoil Na Deise   2 - 09  Ref Barry Day        

D; Sliabh Luchra  Rathmore   6 - 13   Spanish Pt    2 - 09   

SF    STN Doon  2 - 11   Carrigaline CS   1 – 08   Ref Mike Meade  

SF;  Mercy Heights Skibb  1-2  Sliabh Luchra 2-3 in Castlehaven Fergus Minihane

 Sen C Final;  Sliabh Luchra  Rathmore   3-9  STN Doon 2-10 in Mannix 15th Feb ref  A J Cronin  POM Jean Kelly Doon

 

Lidl Munster LGFA  PP  Senior C Plate QFs: 2015 - 16       

A;  Pres Thurles    5 - 13     Cl Mhuire Ennis   1 -08

D; Boherbue  2-12  Blackwater CS 3 -04 7th Jan Grange  ref Shaun Cronin

C;   St Annes  Tipp Town 7 - 20            Kilkee  C C   1 - 03

D; Cl Pobail  Bantry  3 - 12   Mercy Mounthawk Tralee  5 - 02

SF    Pres Thurles  5-09   Boherbue CS 5 - 10 Mannix Cl   ref Kevin O Brien

SF;      St Annes  Tipp Town            v  Cl Pobail  Bantry win  Dave Daly

Final; Boherbue CS        v  Cl Pobail  Bantry  tue 29th Mar @ 12

 

Lidl Munster PP Senior D Cup QFs: 2015  

A;  Our Lady’s  Templemore 6 – 16   Kilrush CS  1 - 0    Ref Mike Meade                   

B;  Kinsale CC       13 - 21    Glanmire CC   12 - 09          Ref Chris Cronin

C;  Rockwell College  3 - 17  V  Rice College Ennis   1 - 07       

D; Pres Milltown    1-13  St Angelas Cork 4-07 Mannix Cl Kevin O Brien

SF; Our Lady’s Templemore  4-17  Kinsale CC 5-10 Gorthnahoe   John Murphy

SF;    Rockwell College  10-15    St Angelas Cork 0 -02 Mannix Cl Kevin O Brien

Final  Our Lady’s Templemore  v Rockwell College    Mon 21st Mar Boherlahan @ 12  ref Seanie Peters

 

Lidl Munster PP Senior D Plate QFs: 2015  

A;  Pres Mitchelstown     5 – 18   St John Boscos   9 - 03

B; Beara CC                             v  Bye

C; Schull    1 – 02      St Peters Passage  8 - 13

D; Scoil Mhuire Ennistymon  0-00  Castleisland CC  0-01

SF;      Pres Mitchelstown            v  Beara CC      thur 7th April     

SF;     St Peters Passage  8-13  Castleisland CC  2-06 Mannix cl Mike Meade

Final    St Peters Passage 

Lidl Munster PP Senior D 2 Cup

A;   SMI Newcastlewest   3 - 08   Colaiste Ghobnatan Ballyvourney 0 - 07

B; Scoil Ruain, Killanaule    4 - 04  Meanscoil Rinn  5 - 07

C;  Colaiste Mhuire Askeaton  6 - 05  St. Albies  3 - 00

D; Blarney SMGS          5 - 10     St Declan’s Kilmacthomas  3 - 07

SF;   SMI Newcastlewest   2-05  Meanscoil Rinn  8-04 

SF; Colaiste Mhuire Askeaton  0 - 04 Blarney SMGS 9 – 04  Kevin O Brien

Final ; Meanscoil Rinn  2-09  Blarney SMGS 2-08 Ardmore Tommy O Sullivan  POM  Katie Power  Meanscoil Rinn  

 

Lidl Munster PP Senior D 2 Plate

A; CTI Clonmel    3 - 11   Scoil Pol Kilfinane  5 - 10

B; Colaiste An Chraoibhin Fermoy       

D; Millstreet CS    0 - 0    v   Sc Mhuire Kanturk     0 - 01 

 

SF ; Sc Mhuire Kanturk  2-10  Colaiste An Chraoibhin Fermoy  4-10

 

Final;     Scoil Pol Kilfinane  1-05 Cl An Chraoibhin Fermoy 4-08 2nd Mar Ref Kevin O Brien POM

 

 

 

 

 

Lidl Munster PP Jun A Cup Quarter finals 2015 -16:

A;    Loreto Clonmel

B;    John the Baptist  5 - 07   Colaiste Dun Iascaigh  0 – 03   Mike Meade

C;      Loreto Fermoy

D;  St Augustine’s   3- 09 Christ the King  3 - 03  Fri 15th. Glanmire  Mike Myers

SF;    Loreto Clonmel 0-06  John the Baptist 2-10 18th Jan Cappawhite @ 12.30      Referee  Richie O Connor              

 SF; Loreto Fermoy   4-10  St Augustine’s   2-07 Fermoy Mike Myers

Final ;    John the Baptist  v   Loreto Fermoy   29th. Killdorrery Mike Meade

 

Lidl Munster PP Jun B Cup Quarter finals 2015 - 16:

A;   St Mary’s Mallow

B;   St Brigids Killarney 6-08 Colaiste Choilm 0-18 aet  21th Jan Mannix Cl @ 11.30Ref Kevin O Brien 

C;   ISK

D;  Sc Mhuire Carrick on Suir  win  v   Colaiste Na Sceilge,

 SF; IS Killorglin 7-14 Sc Mhuire Carrick 2-06  19th Jan Mannix Cl Mike Meade

SF; St Mary’s Mallow  0-07  St Brigids Killarney  3-08 Croakes Ref Donal Barry

Final ; IS Killorglin          St Brigids Killarney         

 

Lidl Munster PP Jun C Cup Quarter finals 2015 - 16:

A.     Pres Thurles     13 - 07    St Flannans  3 - 07

B.     St Angelas Wat   6 – 07   Sliabh Luchra   7 - 06           3rd Dec

C.     St Annes  Tipp   2 - 05    Colaiste Mhuire Ennis   4 - 02

D.    Kenmare CC    6 - 06    Mercy Heights Skibbreen    7 - 11     .

SF;    Pres Thurles  6-08  Sliabh Luchra 10-10            Ref Mike Meade             

SF; Mercy Heights Skibbreen  7-12  Cl Mhuire Ennis  4 -02 Mike Meade 

 Final ; Mercy Heights Skibbreen   Sliabh Luchra  Macroom

 

Lidl Munster Jun C Plate Quarter finals:

A .   Cashel CS     6- 05 Col an Phiarsaigh 11- 06  ref  Shaun Cronin

B.   Spanish Point    3 - 13   CII Abbeyfeale  2 - 03

C.   Sacred Heart Clon  2 -12  Mounthawk Tralee 0 -08

D.  Blackwater CS    5-10  Pres Clonmel  0 -04 in Clonmel  Seamus Lawlor

SF;Col an Phiarsaigh  3-08  Spanish Point  2-10  in LIT Richie O Connor                

SF;    Blackwater CS  5-04  Sacred Heart Clon 2-05 ref Mike Myers

 Final; Blackwater CS 1-07 Col an Phiarsaigh  1-06 Lismore Ref Shaun Cronin

 

Lidl Munster PP Junior D  Cup QF

A;  Kilrush CS       3 – 03    Boherbue  9 - 09

B;   ISK  3-05 Our Lady’s Templemore  4-06 19th Jan Mannix Cl Mike Meade

C;   St Al’s Carrig   7 -06    Ballincollig CS 0 -02

D;  Col Bheanntrai    9 - 07    Glanmire CC 2 - 06

SF; Boherbue C C 7-15 Our Lady’s Templemore 2-02 Rathkeale ref Kevin O Brien            

SF; Col Bheanntrai  8-17  St Al’s Carrig 4-16 Aet Ref

Final; Boherbue C C   v Col Bheanntrai  

Munster PP Junior D  Plate QF   

A; Killarney CC    0-1    Laurel Hill 2 - 17

B;  SMI Newcastlewest              v      Kilmihill CC

C;  St Declan’s         v     St Angelas Cork City   

D; Beara  2-00  Sc Mhuire Gan Smal Blarney 1-06 Dunmanway ref John Desmond

 

SF;    A    v     B                  C    v     D

 Munster PP Junior D 2 Cup

A;  Scoil Ruain Kilenaule     0-0   Scoil Pol   0 -01

B;  Davis College   2- 09  7- 01 Ref  Ger Murane

C;  Rockwell College  4 - 06     Colaiste Mhuire Buttevant  3 - 02

D;  Fethard        5 – 12       Meanscoil  Rinn 1 - 02

SF;    Scoil Pol  2 -10  Sc Mhuire Kanturk  1-07   jan 21st. Mike Meade

SF;     Rockwell College  2 -04   Fethard  2 -07

Final;    Fethard  4-21  Scoil Pol 1-01  Wed 3rd. Febuary ref            POM Kate Davey

 

Lidl Munster PP Junior D 2 Plate

A;       St Ailbes                          v  Crosshaven

B;      St Fanahans 4-13  Killorgiin C C 3-04 Rathkeale  Ref Christy Crowley     

C;      Col An Chraoibhin    3-02    Cl Mhuire Cobh  0- 08,

D;    St Joseph’s Ballybunion  0- 01 Gael Colaiste Ciarrai  0 -00

SF;   A                            v  St Fanahans

SF; Col An Chraoibhin      v  St Joseph’s Ballybunion  

 





">PP SENIOR Cup qualifiers knockout games 2014/15 ">                                               

Age

GRADE

Date

SCHOOL

SCORE

SCHOOL

SCORE

REFEREE

VENUE

SENIOR

A Q/F 1

28/11/14

St Flannan’s

0-03

Colaiste Dun Iascaigh

4-13

Martin Doherty

Boher

SENIOR

A Q/F 2

------------

St Mary’s Macroom

0-01

St Mary’s Mallow

0-00

W/O by Mallow

---------

SENIOR

A S/F 1

08/01/15

Loreto Fermoy

2-04

CDI

1-11

Mike Meade

Ballynoe

SENIOR

A S/F 2

03/12/14

Scoil Mhuire Carrick

7-11

Macroom

2-04

Mike Meade

Mitchelstown

SENIOR

A  FINAL

17/01/15

CDI

4-08

Scoil Mhuire Carrick

2-09

Mike Meade

 Clonmel Commercials

POF Lauren Fitzpatrick CDI

Age

GRADE

DATE

SCHOOL

SCORE

SCHOOL

SCORE

REFEREE

VENUE

SENIOR

B  Q/F 1

18/11/14

Sacred Heart

1-07

Loreto Clonmel

6-10

Dave Daly

Rathcormac

SENIOR

B  Q/F 2

17/11/14

St Joseph’s S. Point

8-06

CNS

4-10

John Ross

Listowel

SENIOR

B  Q/F 3

04/12/14

St Augustine’s

7-17

Kilkee

1-01

John Murphy

Bansha

SENIOR

B  Q/F 4

04/12/14

PCD

3-15

Christ King

5-05

Sharon Roche

Dr. Crokes

SENIOR

B  S/F 1

03/12/14

Loreto Clonmel

7-15

St Joseph’s S. Point

0-01

Martin Doherty

 Boher

SENIOR

B  S/F 2

09/12/14

St Augustine’s

6-11

PCD

0-04

Tim McCarthy

Clondrohid

SENIOR

B Final

17/01/15

Loreto Clonmel

4-09

St Augustine’s

3-13

Mike Duffy

Clonmel Commercials

POF Liz Devine St Augustine’s

Age

GRADE

DATE

SCHOOL

SCORE

SCHOOL

SCORE

REFEREE

VENUE

SENIOR

C  Q/F 1

19/11/14

John the Baptist

11-16

St Michael’s Kilmihill

0-02

Shane Florish

Hospital

SENIOR

C  Q/F 2

-----------

St Mary’s Midleton

 

Bye

-----

----------------

-------------

SENIOR

C  Q/F 3

26/11/14

STN Doon

4-05

Colaiste Bheanntrai

4-10

Maurice Mulcahy

St Michaels

SENIOR

C  Q/F 4

11/11/14

Mercy Mounthawk

1-02

Boherbue

3-10

Eddie Barrett

Scartaglin

SENIOR

C  S/F 1

04/12/14

St Mary’s Midleton

3-10

John the Baptist

7-09

Shaun Cronin

Mallow

SENIOR

C S/F 2

04/12/14

Boherbue

4-09

Colaiste Bheanntrai

6-11

Ger Ahearn

Kilmichael

SENIOR

C  FINAL

21/01/15

John the Baptist

5-09

Colaiste Bheanntrai

2-06

Chris Cronin

 Mayfield

POF Brid Condon John The Baptist

 

 

Age

GRADE

DATE

SCHOOL

SCORE

SCHOOL

SCORE

REFEREE

VENUE

SENIOR

Preliminary D

17/11/14

Pres. Milltown

2-05

Kinsale

13-15

Tim McCarthy

Ballyvourney

SENIOR

D  Q/F 1

27/11/14

St Anne’s

10-14

Kinsale

8-10

Gene Buckley

Rathcormac

SENIOR

D  Q/F 2

24/11/14

Hazelwood College

10-12

St John Bosco

1-11

Shane Florish

Mungret

SENIOR

D  Q/F 3

01/12/14

Bandon

4-05

Meanscoil

5-19

Kieran Keane

St Michaels

SENIOR

D  Q/F 4

01/12/14

Rockwell College

3-05

Pres Mitchelstown

4-08

Willie Barrett

Ballylooby

SENIOR

D  S/F 1

08/12/14

St Anne’s

3-06

Hazelwood College

4-11

Mike Meade

Stakers

SENIOR

D  S/F 2

10/12/14

Meanscoil

5-17

Mitchelstown

3-07

Shaun Cronin

Tallow

SENIOR

D  FINAL

17/01/15

Hazelwood College

5-08

Meanscoil

1-04

Shaun Cronin

 Glanworth

POF Cliona O Callaghan Hazelwood College

"> 

Age

GRADE

DATE

SCHOOL

SCORE

SCHOOL

SCORE

REFEREE

VENUE

SENIOR

E  S/F 1

05/12/14

Scoil Ruain 

3-05

Davis College   

1-04

Mike Meade

Mitchelstown

SENIOR

E  Q/F 2

05/12/14

Colaiste Mhuire Cobh 

1-02

Scoil MGS Blarney

7-03

Niall Barrett

Cobh

SENIOR

E  Final

23/01/15

Scoil Ruain 

3-07

Scoil MGS Blarney

2-07

Mike Meade

Mannix College

POF Lauren Dowling Scoil Ruain ">

">SENIOR Plate qualifiers knockout games

Age

GRADE

DATE

SCHOOL

SCORE

SCHOOL

SCORE

REFEREE

VENUE

SENIOR

C  Q/F 1

01/12/14

Ursline Thurles 

3-02

Carrigaline

2-08

Shaun Cronin

Shanballymore AET

SENIOR

C  Q/F 2

26/11/14

Laurel Hill

6-11

St Al’s

3-06

Mike Meade

Mannix College

SENIOR

C  Q/F 3

21/11/14

Sliabh Luachra

1-12

Tarbert Comp

1-01

Paddy White

Caherslee

SENIOR

C  Q/F 4

27/11/14

ISK

2-07

Mount St Michael

2-07

Tim McCarthy

Clondrohid

Senior

C Q/F 4 Replay

04/12/14

ISK

3-03

Mount St Michael

5-09

Tim McCarthy

Clondrohid

SENIOR

C  S/F 1

08/01/15

Carrigaline

1-10

Laurel Hill                             

1-08

Richie Moloney

Mannix College

SENIOR

C  S/F 2

17/12/14

Sliabh Luachra

4-04

Mount St Michael

4-09

Ger Ahern

Clonakilty

SENIOR

C  FINAL

16/01/15

Carrigaline

4-05

Mount St Michael

2-03

AJ Cronin

 Ballygarvan

POF Kayleigh O Connor Carrigaline

 

Age

GRADE

DATE

SCHOOL

SCORE

SCHOOL

SCORE

REFEREE

VENUE

SENIOR

D  Q/F 1

27/11/14

Castleisland CC

5-18

Glanmire

0-04

Gene Buckley

Castlemagner

SENIOR

D  Q/F 2

20/11/14

Colaiste Muire Ennis

9-08

Mount Mercy

3-01

Gene Buckley

Mannix College

SENIOR

D  Q/F 3

28/11/14

Our Lady’s 

7-04

Beara

1-03

Dan O Mahony

 Inniscarra

SENIOR

D  Q/F 4

24/11/14

MI Lisdoonvarna

1-03

Cashel

7-09

Eamon Phelan

St Patricks

SENIOR

D  S/F 1

08/12/14

Glanmire

7-11

Colaiste Muire Ennis                                                                                                                                                                        

3-09

Dave Daly

Mannix College

SENIOR

D  S/F 2

10/12/14

Our Lady’s 

5-10

Cashel

5-05

John Murphy

Dr Morris Park

SENIOR

D  FINAL

16/01/15

Glanmire

1-03

Our Lady’s 

5-07

John Murphy

 Bansha

POF Niamh Treacy Our Lady’s

Age

GRADE

DATE

SCHOOL

SCORE

SCHOOL

SCORE

REFEREE

VENUE

SENIOR

E  S/F 1

04/12/14

Scoil Pol 

10-08

Comeragh College  

1-03

Mike Meade

Cahir

SENIOR

E  S/F 2

---------

Scoil Mhuire Crosshaven

0-00

St Ailbes

0-01

W/O by Crosshaven

-------------

SENIOR

E Final

28/01/15

Scoil Pó

3-01

St Ailbes                                                                                                                                                                       

4-06

Mike Meade

Ballylanders

POF Rachel McCarthy Scoil Pól


">Munster Post Primary Junior Cup qualifiers 2014 -2015

 

Age

GRADE

DATE

SCHOOL

SCORE

SCHOOL

SCORE

REFEREE

VENUE

JUNIOR

B  Q/F 1

/14

John the Baptist (JTB)

 

Colaiste Na Sceilge (CNS)

 

 

BY Fri 21st Nov

JUNIOR

B  Q/F 2

/14

Colaiste Choilm

 

Colaiste Muire Ennis

 

 

BY Fri 21st Nov

JUNIOR

B  Q/F 3

/14

Christ King

 

St Marys Macroom

 

 

BY Fri 21st Nov

JUNIOR

B  Q/F 4

/14

Pobalscoil Corca Dhuibhne (PCD)

 

St Flannan’s

 

 

BY Fri 21st Nov

JUNIOR

B   S/F 1

 

(JTB)/ (CNS)

 

Colaiste Choilm/ Colaiste Muire Ennis

 

 

By Fri 5th Dec

JUNIOR

B  S/F 2

 

Christ King/(CII)

 

(PCD)/ St Flannan’s

 

 

By Fri 5th Dec

JUNIOR

B  FINAL

2015

 

 

 

 

 

 

 

Age

GRADE C

DATE

SCHOOL

SCORE

SCHOOL

SCORE

REFEREE

VENUE

JUNIOR

C Prel

 

Blackwater

 

Ennistymon

 

 

BY Fri 21st Nov

JUNIOR

C  Q/F 1

/14

Blackwater/ Ennistymon

 

St Brigids

 

 

BY Fri 28th Nov

JUNIOR

C  Q/F 2

/14

Colaiste an Phiarsaigh

 

Mount Hawk

 

 

BY Fri 21st Nov

JUNIOR

C  Q/F 3

/14

Mercy Heights

 

Sliabh Luachra

 

 

BY Fri 21st Nov

JUNIOR

C  Q/F 4

/14

Ardscoil

 

Ursline /Doon

 

 

BY Fri 21st Nov

JUNIOR

C   S/F 1

 

Blackwater/ Ennistymon/ St Brigids

 

Colaiste an Phiarsaigh/ Mount Hawk

 

 

By Fri 5th Dec

JUNIOR

C  S/F 2

 

Mercy Heights/ Sliabh Luachra

 

Ardscoil/ Ursline /Doon

 

 

By Fri 5th Dec

JUNIOR

C  FINAL

2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Age

GRADE D

DATE

SCHOOL

SCORE

SCHOOL

SCORE

REFEREE

VENUE

JUNIOR

D  G1

 

Cashel

 

Ballybunion

 

 

BY Fri 28th Nov

JUNIOR

D  G2

/14

Colaiste Bheanntrai

 

SMGS

 

 

BY Fri 28th Nov

JUNIOR

D  G3

/14

Glanmire

 

Scoil Mhuire Kanturk

 

 

BY Fri 28th Nov

JUNIOR

D  G4

/14

Rockwell College

 

Bye

 

 

BY Fri 28th Nov

JUNIOR

D  G5

/14

Hazelwood College

 

Buttevant

 

 

BY Fri 28th Nov

JUNIOR

D  G6

 

Millstreet

 

Kilrush

 

 

BY Fri 28th Nov

JUNIOR

D  G7

 

Colaiste Muire Ennis

 

Rice College

 

 

BY Fri 28th Nov

JUNIOR

D  G8

 

Colaiste Ide Dingle

 

St John Bosco/Gaelcolaiste

 

 

 BY Fri 28th Nov

JUNIOR

D Q/F 1

 

Cashel/ Ballybunion

 

Colaiste Bheanntrai/ SMGS

 

 

By Fri 5th Dec

JUNIOR

D Q/F 2

 

Glanmire/ Kanturk

 

Rockwell College

 

 

 By Fri 5th Dec

JUNIOR

D Q/F 3

 

Hazelwood/ Buttevant

 

Millstreet/ Kilrush

 

 

By Fri 5th Dec

JUNIOR

D Q/F 4

 

Colaiste Muire Ennis/ Rice Coll

 

Dingle/ St John Bosco/Gael

 

 

 By Fri 5th Dec

JUNIOR

D S/F 1

 

1

 

2

 

 

By Fri 16th Jan ‘15

JUNIOR

D S/F 2

 

3

 

4

 

 

 By Fri 16th Jan ‘15

JUNIOR

D FINAL

2015

 

 

 

 

 

 

 

"> 

 

 

 

 

 

Plate qualifiers

Age

GRADE C

DATE

SCHOOL

SCORE

SCHOOL

SCORE

REFEREE

VENUE

JUNIOR

C  Q/F 1

/14

Thurles/St Anne’s

 

Loreto Fermoy/Carrigaline

 

 

BY Fri 28th Nov

JUNIOR

C  Q/F 2

/14

Sacred Heart

 

ISK

 

 

BY Fri 21st Nov

JUNIOR

C  Q/F 3

/14

Mitchelstown/Pres Clonmel

 

St Anne’s

 

 

BY Fri 21st Nov

JUNIOR

C  Q/F 4

/14

Colaiste Treasa

 

Pres. Milltown

 

 

BY Fri 21st Nov

JUNIOR

C   S/F 1

 

1

 

2

 

 

By Fri 5th Dec

JUNIOR

C  S/F 2

 

3

 

4

 

 

By Fri 5th Dec

JUNIOR

C  FINAL

2015

 

 

 

 

 

 2015


 



MLGFA Post Primary SENIOR CUP RESULTS 2013/2014

 

A Cup

Senior A Group KO

St Mary’s Mallow

3-05

St Flannan’s

1-12

Senior A Q/F 1

St Flannan’s

 7-11

Colaiste Na Sceilge

 4-05

A Q/F 2

Colaiste Ide Agus Iosef

4-06

Colaiste Dun Iascaigh

13-05

A S/F 1

Loreto Fermoy

 6-12

St Flannan’s

 2-06

A S/F 2

St Mary’s Macroom

2-07

Colaiste Dun Iascaigh

3-07

MLGFA, A FINAL

Colaiste Dun Iascaigh

 2-10

 Loreto Fermoy

 3-05

 

B Cup

Senior B Q/F 1

Sacred Heart

1-06

St Augustine’s

6-09

B Q/F 2

Scoil Mhuire Ennistymon

5-10

P. Chorca Dhuibhne

3-08

B Q/F 3

Colaiste Choilm

2-10

Loreto Clonmel

3-06

B Q/F 4

Scoil Mhuire Carrick on Suir

2-17

Kilkee CC

1-03

B S/F 1

Scoil Mhuire Ennistymon

0-00

St Augustine’s

2-12

B S/F 2

Colaiste Choilm

 

Scoil Mhuire Carrick on Suir

 

MLGFA, B FINAL

St Augustine’s

 1-10

 Scoil Mhuire Carrick on Suir

 2-08

 

C Cup

Senior C Q/F 1

St Michaels Kilmihill

2-04

Pres. Clonmel

3-13

 

C Q/F 2

Mount St Michael

1-08

Christ the King

4-09

 

C Q/F 3

Sliabh Luachra

2-03

Colaiste Bheanntrai

5-11

 

C Q/F 4

St Mary’s Midleton

3-10

Ardscoil Na Deise                                                                               

2-08

 

C S/F 1

Pres. Clonmel

 3-8

Christ the King

 5-3

 

C S/F 2

Colaiste Bheanntrai

4-11

St Mary’s Midleton

5-11

 

MLGFA,   C FINAL

St Mary’s Midleton

 2-3

 Christ the King

 2-9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D CUP

Senior D Q/F 1

Tarbert Comp

5-08

Mary. I. Lisdoonvarna

3-07

D Q/F 2

Rockwell College

0-01

Glanmire CC

0-00

D Q/F 3

Pres. Mitchelstown

5-10

Pres. Milltown

9-08

D Q/F 4

St Declan’s

1-06

Carrigaline CC

6-05

D S/F 1

Tarbert Comp

 3-10

Rockwell College

 5-03

D S/F 2

Pres. Milltown

7-08

Carrigaline CC

7-16

MLGFA, D FINAL

 Tarbert Comp

 3-9

Carrigaline CC

 1-12

E CUP

Senior E Q/F 1

Ballincollig CS

4-09

SMGS

1-03

Senior E S/F 1

Scoil Pol

4-07

CTI Clonmel

6-11

E S/F 2

Ballincollig CS

 

St Ailbes

 

MLGFA, E FINAL

CTI Clonmel

 5-09

St. Ailbes

 2-13

MLGFA Post Primary JUNIOR CUP RESULTS 2013/2014

A Cup

Junior A Rd 1

St Mary’s Mallow

0-01

Colaiste Dun Iascaigh

8-12

Rd 1

St Mary’s Macroom

 

Loreto Fermoy

 

Rd 2

St Mary’s Mallow

 

St Augustine’s

 

Rd 2

Colaiste Dun Iascaigh

9-13

St Mary’s Macroom

2-10

Rd 3

St Mary’s Mallow

0-00

Loreto Fermoy

0-01

Rd 3

Colaiste Dun Iascaigh

7-08

St Augustine’s                                                    

3-06

Rd 4

St Mary’s Mallow

0-00

St Mary’s Macroom

0-01

Rd 4

Loreto Fermoy

2-08

St Augustine’s

5-01

Rd 5

St Mary’s Macroom

1-06

St Augustine’s

1-15

Rd 5

Colaiste Dun Iascaigh

 4-15

Loreto Fermoy

 5-3

MLGFA, A FINAL

 St. Augustine's

 1-7

 Colaiste Dun Iascaigh

 1-14

 

B Cup

JUNIOR B Q/F 1

Colaiste Choilm

3-06

Colaiste Na Sceilge

3-04

B Q/F 2

Kilkee CC

3-02

Loreto Clonmel

7-09

B Q/F 3

Pobalscoil Chorca Dhuibhne

1-08

Christ the King

6-20

B Q/F 4

John The Baptist

3-10

St Flannan’s

4-08

B S/F 1

Colaiste Choilm

 

Loreto Clonmel

 

B S/F 2

Christ the King

 1-6

St Flannan’s

 8-05

MLGFA, B FINAL

 St. Flannan's

 

 

 

 

C Cup

JUNIOR C Q/F 1

Hazelwood College

0-02

St Brigids Killarney

8-15

C Q/F 2

Scoil Mhuire Carrick

7-13

Col an Phiarsaigh

3-05

C Q/F 3

Sliabh Luachra

1-11

Scoil Mhuire Ennistymon

3-09

C Q/F 4

Ardscoil Na nDeise

3-14

Mercy Heights

2-03

C S/F 1

St Brigids Killarney

3-05

Scoil Mhuire Carrick

4-14

C S/F 2

Scoil Mhuire Ennistymon

1-08

Ardscoil Na nDeise

2-08

MLGFA, C FINAL

Scoil Mhuire Carrick

 5-07

Ardscoil Na nDeise

 3-04

 

D CUP

D Prem. 1

Pres. Thurles

4-05

Colaiste An Chroi Naofa

1-11

D Prem. 2

St Anne’s

3-21

Scoil Mhuire Gan Small

1-03

JUNIOR D Q/F 1

Pres. Thurles

 

Carrigaline CC

 

D Q/F 2

Tarbert Comp

7-09

Rockwell College

6-10

D Q/F 3

St Anne’s

9-12

St Joseph’s S. Point

7-04

D Q/F 4

Col Na Toirbthe

5-19

Castleisland CC

0-00

D S/F 1

Tarbert Comp

 0-8

 Carrigaline CC

 7-9

D S/F 2

St Anne’s

 

Col Na Toirbthe

 

MLGFA, D FINAL

 Carrigline CC

 

 

 

 

E CUP

JUNIOR E Q/F

Scoil Pol

8-09

Pres. Limerick

1-01

E S/F 1

St Angela’s

10-09

Fethard

1-03

E S/F 2

CTI

 

Scoil Pol

 

MLGFA, E FINAL

St Angela’s

 

 

 

 

MLGFA PP SENIOR PLATE  

C PLATE

Senior C Q/F 1

Hazelwood College

5-02

Boherbue

4-20

C Q/F 2

ISK

1-09

John The Baptist

1-16

C Q/F 3

St Josephs S. Point

4-00

SNT Doon

8-14

C Q/F 4

Blackwater CS

0-01

Coachford College

0-00

C S/F 1

Boherbue

 4-07

John The Baptist

 4-05

C S/F 2

Blackwater CS

 1-02

SNT Doon

 4-11

 C FINAL

 Boherbue

 1-9

 SNT Doon

 5-13

 

D PLATE

Senior D Q/F 1

Colaiste Chroi Naofa

7-04

Kinsale

6-07

Senior D Q/F 1 replay

Colaiste Chroi Naofa

0-00

Kinsale

0-01

D Q/F 2

Kilrush CC

3-18

Scoil Mhuire Kanturk

2-02

D Q/F 3

Pres. Thurles

3-05

St Anne’s

8-04

D Q/F 4

Colaiste Chraoibhin

4-06

MICC Dunmanway

0-06

D S/F 1

Kinsale

 

Kilrush CC

 

D S/F 2

Colaiste Chraoibhin

2-05

St Anne’s

7-13

 D FINAL

St Anne’s

 2-07

 Kinsale

 5-11

 

MLGFA PP JUNIOR PLATE results tables 2013/2014 

C PLATE

JUNIOR C Q/F 1

SNT Doon

8-10

Castletroy College

2-02

C Q/F 2

Pres. Clonmel

4-07

Loreto Fermoy

0-03

C Q/F 3

Kenmare

5-03

Coachford College

2-09

C Q/F 4

Colaiste Treasa

7-04

Colaiste Muire Ennis

7-04

C S/F 1

SNT Doon

 

Pres. Clonmel

 

C S/F 2

Kenmare

 4-6

Colaiste Muire Ennis

 6-6

 C FINAL

 

 

 

 

 

D PLATE

 

D Pre. 1

Our Lady’s Templemore

10.23

Colaiste Chraoibhin

0-01

D Pre. 2

Mount Mercy

1-06

Meanscoil Ring

3-11

D Q/F 1

Our Lady’s Templemore

 8-18

Kilmihill

 2-1

D Q/F 2

St Peter’s

3-13

Castlegregory

5-02

D Q/F 3

Meanscoil Ring

2-0

Bantry

 5-13

D Q/F 4

Cashel

 7-6

Ballybunion

 0-0

D S/F 1

 Our Lady's Templemore

 12-12

St Peter’s

 2-0

DS/F 2

 Bantry

 2-14

 Cashel

 3-4

 D FINAL

 Bantry

 

 Our Lady's Templemore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


FEATURED CLIP view all

05/10/2014
Cork All Irleand Champions 2014

FOLLOW US

CONACT US